NAJNOWSZE ZDJĘCIE
LINKOWNIA
ERRSW 2007
Spotkania integracyjne

Spotkania z kulturą i historią narodów świata miały miejsce w kilkunastu szkołach podstawowych, gimnazjach oraz szkołach integracyjnych na terenie Warszawy w okresie od października do grudnia 2007. Miały na celu szerzenie tolerancji dla odmiennych kultur oraz ułatwienie aklimatyzacji dzieciom o innej narodowości w Polskich szkołach. To sprawozdanie opisuje jedno z takich spotkań.
Przed rozpoczęciem spotkania sala była przygotowywana: na ścianach wieszane były plakaty informujące o Europejskim Roku Równych Szans 2007, przygotowywany był stół z rekwizytami, które dzieci dostają do obejrzenia w momencie ich omawiania, przygotowywany został rzutnik multimedialny do przeprowadzenia pokazu zdjęć, na rozstawionych manekinach prezentowano stroje ludowe różnych narodowości.
Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia informacji o Europejskim Roku Równych Szans w sposób przystępny dla dzieci.
Następnie dzieci dowiedziały się podstawowych informacji o różnych krajach, takich jak położenie geograficzne, powierzchnia, liczba ludności, struktura populacji.
Jednym z przedstawianych krajów był Kazachstan. Teraz rozpoczął się pokaz zdjęć połączony z ich omówieniem. Na początku zobaczyliśmy zdjęcia tradycyjnych strojów ludowych, uzupełnione przez stroje na manekinach oraz noszone przez osoby prowadzące spotkanie. Kolejne zdjęcia pokazywały tradycyjny instrument muzyczny dombra o dwóch strunach oraz jurty, składane chaty, w których mieszkali Kazachowie. Dzieci dowiedziały się też o koczowniczym trybie życia, o bliskim związku Kazachów z końmi i polowaniu z sokołami. Zdjęcia pokazywały też tradycyjną potrawę pilaw, robioną przede wszystkim z ryżu i baraniny. Dalej można było obejrzeć piękne zdjęcia gór, jezior, pustyń i kamienistych pustkowi przypominających krajobraz z księżyca, a także pokrytych dywanem maków i tulipanów wiosennych pól. Ale Kazachstan to także nowoczesność, a zatem można było usłyszeć o dużych uprawach pszenicy, wielkich zasobach ropy a także zobaczyć zdjęcia dawnej i obecnej stolicy.
Po pokazie zdjęć miał miejsce pokaz tańca do tradycyjnej muzyki kazachskiej. Dzieci reagowały bardzo żywiołowo a następnie nagrodziły występ gromkimi brawami. Wiele też było chętnych do powtórzenia tańca, ale zanim wybrane osoby miały okazje zatańczyć, wszyscy słuchacze dowiedzieli się, jakie znaczenie mają gesty w tańcu np.: zbieranie jabłek lub ugniatanie ciasta.
Po tańcu przyszła kolej na konkurs z nagrodami. Dzieci mogły się w nim wykazać jak dobrze zapamiętały informacje, które wcześniej usłyszały.
Później miała miejsce rozmowa na temat uchodźców, kim są i dlaczego wyjeżdżają ze swoich krajów i przyjeżdżają do Polski. A także jak dzieci powinny traktować dzieci innej narodowości w swojej szkole.
Na koniec dzieci mogą zadać własne pytania.
W tym momencie nastąpiło pożegnanie z dziećmi i przedstawicielami szkoły. Ale nie był to jeszcze koniec. Chętni mogli bowiem przymierzyć tradycyjne stroje lub obejrzeć jeszcze raz rekwizyty. Dzieci miały radości co niemiara a żartom i zabawom nie było końca.